Opublikowany przez: Kasia P. 2017-01-04 16:22:53
Autor zdjęcia/źródło: jannoon028/ freepik @
Prawidłowa pozycja dziecka w pierwszym kwartale życia charakteryzuje się przewagą napięcia mięśni zginaczy kończyn nad prostownikami, dlatego dziecko położone na plecach ma symetrycznie zgięte w stawach rączki i nóżki. Jest to tzw. pozycja zgięciowa. Od drugiego półrocza zmniejsza się stopniowo napięcie mięśni zginaczy i kończyny prostują się. Ta sytuacja umożliwia dziecku rozwój funkcji ruchowych, przygotowuje go do przyjmowania dowolnej pozycji ciała oraz samodzielnego przemieszczania się.
To co najczęściej budzi niepokój rodziców to obecność pierwotnych odruchów neurologicznych. Ich występowanie jest typowe dla tego wieku a opóźnione zanikanie może wskazywać na uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Do odruchów noworodkowych zaliczamy między innymi:
Kamienie milowe
Kamienie milowe w rozwoju dziecka to pojawianie się następujących po sobie umiejętności w określonym czasie. Należy pamiętać, że rozwój każdego dziecka przebiega indywidualnie. Czas osiągnięcia kolejnych ”kamieni milowych” może różnić się nawet o parę miesięcy.
Na rozwój dziecka ma wpływ wiele czynników dotyczących zdrowia przyszłej mamy (jeszcze przed zajściem w ciążę), przebiegu ciąży, okresu okołoporodowego, środowiska w jakim żyje rodzina. Pilnie obserwując naszego malucha możemy dostrzec pewne problemy, które powinnyśmy wyjaśnić z lekarzem prowadzącym.
W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na występowanie takich zachowań jak :
- nieprawidłowe, niesymetryczne ułożenie ciała,
- odginanie główki do tyłu w pozycji na plecach,
- wyginanie się w literkę C,
- prostowanie nóżek,
- silne zaciskanie piąstek ( szczególnie po 2 miesiącu życia),
- prężenia całego ciała,
- niepokój lub małą ruchliwość,
- wiotkość.
- opóźnione zanikanie odruchów noworodkowych
- opóźnienie lub pomijanie kolejnych etapów rozwojowych
Jak należy się więc zachować jeżeli dostrzeżemy któryś z wyżej wymienionych lub innych (ale niepokojących nas) objawów? Doradzam zawsze kontakt z lekarzem pediatrą. Często normalne zachowania niemowląt są mylone z objawami występującymi w różnych schorzeniach. Warto też skontaktować się z fizjoterapeutą w celu uzyskania porady dotyczącej prawidłowej pielęgnacji dziecka, prawidłowego układania, noszenia maluszka. Ma to duże znacznie gdyż często już u dziecka w okresie ciąży może dojść do np. zwiększonego napięcia pewnych grup mięśniowych. Wynika to najczęściej z ograniczoną przestrzenią jaką ma do dyspozycji dziecko w macicy. W takiej sytuacji fizjoterapeuta poza poradą pielęgnacyjną może również zaproponować masaże, ćwiczenia, których zadaniem będzie likwidacja nieprawidłowych napięć.
Jednakże nie zawsze odpowiednia pielęgnacja jest wystarczająca dla uzyskania prawidłowego rozwoju dziecka i zniwelowania niewielkich problemów. Wtedy należy udać się do neurologa i wdrożyć ćwiczenia usprawniające, które prowadzone są zgodnie z instruktarzem fizjoterapeuty.
Materiał powstał przy współpracy z:
Przychodnią eDoktor24.pl
Naszym Ekspertem jest pediatra: lek. Barbara Fedyna - Kwiatkowska
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.01.17 08:39
Trzeba obserwować dziecko. To rodzić może najszybciej zauważyć że coś się dzieje z jego dzieckiem.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.